O mně

Renáta Knespl se narodila na jižní Moravě, vystudovala textilní uměleckou školu (návrhář divadelních kostýmů a oděvů), pod vedením prestižních profesorů, jako byl Bohdan Mrázek, Inez Tuchnerová, Eva Mužiková a jiní. V současnosti bydlí v Praze a věnuje se malbě.

Zásadním výrazem v jejich obrazech je energie barev, kterou se snaží vyjádřit atmosféru příběhů, míst, nebo pocitů. Úmyslně používá kombinace různých technik, čímž se snaží vyhýbat určitému stereotypu a zařazení, naopak snaha o stále nové vyjádření, je pro ni zásadní. Pokud se obraz, podle jejich slov, podařil, vtáhne Vás do svého příběhu.

 

Renata F. Knespl was born in southern Moravia. She studied at a textile design school (majoring in theatre costume and fashion design) under the tutorship of elite lecturers, such as Bohdan Mrázek, Inez Tuchnerová and Eva Mužiková, among others. Today, she lives in Prague, where she pursues painting.

Paramount to the expressive force found in Renata’s paintings is the energy of colours she uses to convey the atmosphere of stories, places or emotions. She intentionally utilises different techniques in her endeavour to search for yet another new mode of self-expression, which is a fundamental element in her work. Renata says: „If a painting works, it will make you feel a part of its story.“